Tiskovna konferenca 04.02.2020: UKC Maribor, Filozofska fakulteta in Feri (DSPLab) so zagnali visokotehnološki projekt Persist (Vztrajati), v katerem bodo razvijali pomoč bolnikom z rakom in zdravnikom, ki jih zdravijo.

Raka znamo zdraviti – operirati, ga zdraviti z biološkimi zdravili, obsevanji … Tako zagotavljajo zdravniki UKC Maribor, a kaj po tem? Ko je bolnik v domači oskrbi, morda celo sam, “ima v glavi duševno burjo”, kot pravi direktor ustanove Vojko Flis, vse skupaj pa lahko vpliva na zdravljenje. Za boljše poznavanje okrevanja bodo s projektom Persist raziskovalci zbirali podatke o bolnikih zunaj ordinacij kliničnega centra. Bolnike z rakom, za zdaj bo to 20 bolnic z rakom na dojki in 20 bolnikov z rakom na debelem črevesu, bodo odslej spremljale pametne tehnologije in tudi psihologi. Ne neposredno, ampak s pomočjo umetne inteligence, ki bo množico podatkov pretvorila v ustrezne analize, ki bodo zdravnikom pomagale pri spremljanju bolnika.

Platforma za podporo bolnikov
V projektu Persist sodeluje 13 članic iz desetih držav, skupna vrednost projekta je več kot pet milijonov evrov, 700.000 evrov dobijo partnerji iz Slovenije. V Sloveniji bo v raziskavi sodelovalo 40 bolnikov, skupaj z bolniki iz drugih držav naj bi zagotovili dovolj podatkov za vzpostavitev novega koncepta spremljanja bolnikov. Namen inovacije je doseči izboljšanje kakovosti življenja po zdravljenju za bolnike in izgraditi platformo za podporo zdravnikom pri diagnosticiranju in sprejemanju odločitev v vsakodnevni praksi, ki bo doprinesla k optimizaciji odločanja in izidov zdravljenja.

Časopis Večer

STA

Časopis Dnevnik

Medij Lokalec

Times.si