Dr. Izidor Mlakar , kot klinični koordinator projekta BIO-STREAMS, je na simpoziju z naslovom »Health and Wellbeing Living Lab Symposium« v Bruslju, dne 20.2.2024, predstavil pilotne aktivnosti, ki se izvajajo v šolskem in kliničnem okolju. Pilotne aktivnosti so usmerjene v razvoj novih orodij in storitev za sprejemanje pravilnih odločitev, ko je govora o izbiri življenjskega sloga. Rezultati projekta so ciljno namenjeni opolnomočenju državljanov, zdravnikov in oblikovalcev politik za preprečevanje prekomerne telesne teže in debelosti pri otrocih in mladostnikih. Piloti se izvajajo na petih različnih lokacijah v petih državah članicah EU (Grčiji, Nizozemski, Portugalski, Danski in Sloveniji).

Ključno sporočilo dogodka je bilo jasno: medtem ko krmarimo skozi prihodnost evropskega raziskovanja in dobrega počutja, je pomembno preiti iz tehnološko osredotočenega pristopa v oblikovanje rešitev, ki sistematično upoštevajo etična načela in človeške vrednote ang. »value sensitive design«.

Posebna zahvala organizatorjem ENoLL, Evropski mreži Living Lab, in projektu VITALISE H2020.

Projekt BIO-STREAMS financira Evropska unija iz okvirnega programa za raziskave in inovacije – OBZORJE EVROPA (Pogodba št. 101080718).

Dr. Izidor Mlakar je septembra 2022 na razpisu Horizon Europe HORIZON-MSCA-2021-DN-01-01 pridobil projekt BosomShield. Projekt BosomShield povezuje medicino in umetno inteligenco (AI) v eksperten programski sistem, ki bo analiziral medicinske podatke in skupaj s celotno klinično zgodovino ocenil verjetnost ponovitve metastaz. Projekt BosomShield je namenjen mladim raziskovalcem in jim bo zagotovil tudi visoko raven usposabljanja na področju raziskav raka dojke. Ključen poudarek usposabljanja temelji na prenosu znanja iz različnih disciplin, digitalne radiologije in patologije, biomedicine, umetne inteligence, zasebnosti in razvoja programske opreme. Konzorcij BosomShield ima deset upravičencev in dvanajst pridruženih partnerjev. (Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA))