Razvoj virtualnega pogovornega agenta z uporabo ogrodij Rasa in Unity
Avtor: Nikolina Simjanoska
Mentor: izr. prof. dr. Matej Rojc univ. dipl. inž. el.
Somentor: Daniel Hari mag. tk.
Stopnja: 1.
Datum: junij, 2022
DKUM: NIKOLINA SIMJANOSKA
Avtor: Nikolina Simjanoska
Mentor: izr. prof. dr. Matej Rojc univ. dipl. inž. el.
Somentor: Daniel Hari mag. tk.
Stopnja: 1.
Datum: junij, 2022
DKUM: NIKOLINA SIMJANOSKA
Povzetek
Diplomski projekt zajema razvoj virtualnega pogovornega agenta. V njem predstavljamo, kaj so pogovorni agenti in orodja, ki so potrebni pri razvoju takšnih sistemov. V nadaljevanju predstavljamo tudi Rasa ogrodje in razvoj projekta na platformi Unity, ki se sicer pogosto uporablja za ustvarjanje interaktivnih 3D vsebin. Virtualni pogovorni agent uporablja vnaprej pripravljen scenarij, ki vključuje informacije o DSP – LAB laboratoriju na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru.
Pogovorni agenti
Razvoj pogovornega sistema za laboratorij DSPLAB
Rasa omogoča preverjanje in testiranje dialogov od konca do konca s pregledovanjem testnih zgodb. Testiranje modela na zgodbah je tudi najboljši način, da vidimo kako bo naš agent ravnal v določenih situacijah. Testne zgodbe, omogočajo, da se zagotovi celotne pogovore in tudi preiskusi, ali se bo agent ob vnosu uporabnika obnašal na željeni način. Testne zgodbe vključujejo že implementirane zgodbe iz skriptov, ter uporabniško sporočilo.
Unity je okolje za razvijanje iger na več platformah, ki ga je razvilo podjetje Unity Technologies, in je bil prvič objavljen in izdan junija 2005 na Apple Worldwide Developers Conference, kot okolje za igre Mac OS X. Unity dandanes podpira različne platforme za namizne, mobilne, konzolne platforme in tudi platforme za navidezno resničnost. Posebej priljubljen je za razvoj mobilnih iger za iOS in Android. Platforma se lahko uporablja za ustvarjanje tridimenzionalnih (3D) in dvodimenzionalnih (2D) iger, pa tudi interaktivnih simulacij in drugih izkušenj. Platforma se tudi uporablja v drugi industriji, kot so snemanje filmov, avtomobilska industrija, arhitektura, inženiring, gradbeništvo itd. Unity podpira različne platforme: Mobilne platforme (iOS, Android), Namizne platforme(Windows, Mac, Linux), Spletne platforme (WebGL), Konzolne platforme (PlayStation, Xbox, Nintendo Switch, Stadia), Platforme za navidezno/razširjeno resničnost(Oculus,PlayStation VR,Appleov ARKit,Google Cardboard). Unity, uporablja programski jezik C#. Za pisanje skript in kode, smo za projekt uporabili Microsoftovo okolje Visual Studio.
Komunikacija med vsemi moduli je izvedena s pomočjo standarda REST – Representational State Transfer. REST je arhitektura, ki temelji na spletnih standardih in uporablja protokol HTTP. Vsaka komponenta je določen vir, do vira pa se dostopa z uporabo standardnih metod HTTP. HTTP ali Hypertext Transfer Protocol je protokol aplikacijskega sloja za prenos hipermedijskih dokumentov. Uporablja se za komunikacijo med spletnimi brskalniki in spletnimi strežniki.