Trajanje: januar, 2020 – marec 2023
Tip projekta: HORIZON 2020 RIA
Koordinator: GRADIANT
Vodja projekta na UM FERI: dr. Izidor Mlakar
Ocenjena vrednost projekta: €5,065,106.25
Odobrena vrednost projekta: €5,065,106.25
Povezava: PERSIST projekt
Povezava EU: PERSIST projekt
Povezava FERI: PERSIST projekt
Ta projekt je financiran s strani programa Evropske unije Horizon 2020 za raziskave in inovacije v skladu s sporazumom Št. 875406.
PERSIST, 5 milijonov evrov za izboljšanje oskrbe preživelih rakavih bolnikov z uporabo umetne inteligence (AI) in velikih podatkov
- Projekt PERSIST vodi Gradiant, španski center za IKT tehnologijo, projekt se začne januarja 2020
- V tem H2020 projektu se bodo razvijala orodja za izboljšanje zdravljenja bolnikov, ki so preživeli raka
- V tej mednarodni raziskavi, ki temelji na umetni inteligenci in velikih podatkih sodeluje 13 subjektov iz 10 držav
Maribor, November, 11 2019. Gradiant bo vodil mednaroni raziskovalni projekt z uporabo tehnologij za umetno inteligenco (AI) in velikih podatkov za Evropski zdravstveni sektor. Natančneje, bo PERSIST projekt združil strokovno znanje 13 partnerjev in razvil inovativno platformo, ki bo pomagala pri odločanju zdravnikov glede izboljšanja oskrbe preživelih bolnikov z rakom.
V tem projektu, ki se bo uradno začel januarja 2020 s prvim sestankom konzorcija v Vigu, bo več kot 50 strokovnjakov iz Evrope in Turčije raziskovalo težave, s katerimi se srečujejo bolniki, ki preživijo raka, zlasti raka dojke in debelega črevesa.
Konzorcij, s partnerji iz Španije, Italije, Avstrije, Bolgarije, Slovenije, Latvije, Švice, Portugalske, Belgije in Turčije, financira Evropska Unija z več kot 5 miljoni EUR, v sklopu programa Horizon 2020.
“Cilji projekta PERSIST so zelo ambiciozni. Prizadevamo si za korenit napredek v kakovosti zdravljenja in spremljanju preživelih bolnikov pri raku. Ne bomo razvili le inovativnih aplikacij, ki temeljijo na umetni inteligenci in velikih podatkih, ampak bomo vrednotili tudi njihovo učinkovitost pri izboljšanju kakovosti življenja teh pacientov. V zvezi s tem je naš pristop v celoti usmerjen k bolniku ob upoštevanju vseh potrebnih elementov ekosistema zdravstvenega varstva, da bi zagotovili hitro absorpcijo rezultatov v evropskem kontekstu”, Luis Pérez-Freire, izvršni direktor pri Gradiantu, španski RTO, ki vodi PERSIST projekt.
PERSIST: AI in veliki podatki za zdravstveno varstvo
Glede na to, da je odobren v klicu Big data and Artificial Intelligence for monitoring health status and quality of life after the cancer treatment (SC1-DTH-01-2019), se bo PERSIST osredotočil na težave, s katerimi se soočajo bolniki, ki preživijo raka dojke in debelega črevesa. V ta namen bodo strokovnjaki razvili inovativni ekosistem, ki bo temeljil na tehnologijah za umetno inteligenco in velikih podatkih za podporo pri odločanju zdravnikov, ki bo prispeval k optimalnim odločitvam pri zdravljenju.
Celotni PERSIST sistem bo vključeval, na eni strani sistem za podporo kliničnih odločitev, ki bo temeljil na novih modelih analiz zdravstvenih podatkov. Na drugi strani pa, mHealth sistem za oddaljen in personaliziran nadzor vsakega pacienta. Poleg tega, bodo partnerji razvili Big Data platformo, ki bo integrirala oba prejšnja sistema in bo povezovala z elektronskimi zdravstvenimi evidencami (Electronic Health Records (EHRs)) katerekoli bolnice.
Projekt predvideva validacijo z uporabo transnacionalnega pilota z več kot 150 pacienti in 32 zdravstvenimi delavci iz 4 različnih držav, kar bo odločilno za vzpostavitev metodologije, ki zajema od začetnih faz projekta do njegovega zaključka.
PERSIST se bo pričel Januarja 2020, in se zaključil Februarja 2023. Partnerji v projektu so: Gradiant (koordinator), SERGAS in DXC Technologies (Španija); Univerza Mariboru in Univerzitetni Klinični Center Maribor (Slovenija); Haute Ecole Specialisée De Suisse (Švica); Latvijas Universitate (Latvija); Cyberethics Lab (Italija); Center Hospitalier Universitaire de Liège (Belgija); Symptoma (Austrija); Rubynanomed (Portugalska); National Patients’ Organization (Bolgarija); and Emoda (Turčija).
Mednarodne raziskave raka
V Evropi imamo vsako leto več kot 3 milijone novih primerov raka. Zahvaljujoč napredku na področju zgodnjega odkrivanja in virov raziskav, se je stopnja preživetja bolnikov v zadnjih desetletjih povečala.
Študija objavljena v World Cancer Research Fund razkriva, da je v mnogih evropskih državah 5-letna stopnja preživetja žensk z diagnozo raka dojke I ali II stopnje 80% ali 90%. Znanstveni članek research article conducted in the European Union and published in 2018 navaja, da bo kolorektalni rak odgovoren za drugo največje število smrti zaradi raka, z 98,000 smrtnimi primeri pri moških in 79,400 pri ženskah; vendar kljub temu; se je od leta 2012 standardizirana stopnja umrljivosti pri moških zmanjšala za 6.7% in 7.5% pri ženskah.
Zdravljenje raka je bilo dolgo časa edini oz. glavni poudarek pri raziskavah, vendar je sedaj napočil tudi čas, da se pozornost in prizadevanja usmeri k ‘dolgotrajnim bolnikom’, namreč tistim, ki preživijo to bolezen in potrebujejo posledično dolgoročno medicinsko in ne-medicinsko nego, ki jim lahko pomaga ohraniti njihovo neodvisnost in maksimizira njihovo kakovost življenja. To je glavni cilj projekta PERSIST in njegovih partnerjev.
O Gradiantu
Gradiant je privatni ICT tehnološki center, ki se osredotoča na povezljivost, inteligenco in varnost. Gradiant je ponudnik inovacij z več kot 10 letnimi izkušnjami na področju tehnološke inkubacije in zaposluje več kot 100 inženirjev, Gradiant je tudi prisoten v 29 državah in ima več kot 170 strank.
Po desetih letih delovanja je Gradiant v zadnjih dveh letih podvojil licenčne pogodbe za svoje inovacijske projekte, ki že zajemajo 150 licenc v 18 državah. Nekatere novejše javne mednarodne reference vključujejo Telefónica, Vodafone, Samsung, PSA Peugeot Citroën, NATO, Indra, Everis, Babcock international in Boeing.
Platforma za poganjanje globokih modelov
Delovna postaja za globoko učenje
Sodelujoči v projektu
Partnerji v projektu