Ta projekt je financiran s strani programa Evropske unije Horizon 2020 za raziskave in inovacije v skladu s sporazumom Št. 101016834.
Projekt HosmartAI, pod koordinacijo Intrasoft International, je bil odobren na področju AI for the smart hospital of the future (DT-ICT-12-2020)
Projekt HOSMARTAI povezuje 3 velika podjetja, 8 malih in srednjih podjetij, 5 bolnišnic, 4 univerze, 2 raziskovalna centra in 2 združenji. Partnerji v projektu bodo oblikovali odprto integracijsko ogrodje z orodji potrebnimi za integracijo digitalnih tehnologij (Umetne Inteligence) in v sistem zdravstva. V projektu bomo oblikovali centralno vozlišče (digitalna tržnica, prostor za soustvarjanje in izvajanje primerjalnih analiz), ki bo zajemalo zbirko metod, orodij in rešitev za integracijo in uvajanje digitalnih rešitev, ki temeljijo na umetni inteligence, v medicinska okolja. Z orodji namenjenimi primerjalnim analizam in ocenam učinkovitosti bomo ključnim deležnikom omogočili oceno smotrnosti digitalizacije in spodbujali hitrejše sprejemanje rešitev umetne inteligence v zdravstvu kot celoti. Ob enem bo centralno vozlišče ustvarilo digitalni prostor soustvarjanja rešitev v sodelovanju s končnimi uporabniki. V projektu bomo ogrodje demonstrirali skozi osem pilotov s področji medicinske diagnostike, kirurških posegov, preventive, ter podpore (dolgotrajni) oskrbi v različnih bolnišničnih okoljih. Razvito tehnologijo bomo demonstrirali v različnih medicinskih domenah, onkološka (pilot 1, 2 in 8), bolezni prebavil (pilot 1), bolezni srca in ožilja (piloti 1,4,5 in 7), torakalne kirurgije (pilot 5), nevroloških bolezni (pilot 3), nege starejših in nevropsihološke rehabilitacije (pilot 6) ter Omejitev rasti ploda (FGR) in nedonošenost (pilot 1). Piloti bodo izvedeni po metodologiji živih laboratorijev, v katerih bomo skozi klinične študije, z skrbno izbranimi instrumenti (KPI), merili učinkovitost in uporabnost rešitev, ne da bi ogrozili dostop ali kakovost oskrbe.
V projektu Univerza v Mariboru nastopa z izredno multidisciplinarno ekipo, ki jo sestavljajo eksperti s področja umetne inteligence, na področju pogovorne inteligence, digitalnega zaznavanja in interakcije človek stroj (Labortatorij za Digitalno Procesiranje Signalov, Inštitut za Elektroniko in Telekomunikacije, Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko), na področju robotike in kognitivne mehatronike (Laboratorij za Kognitivne Sisteme v Mehatroniki, Inštitut za robotiko, Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko) in na področju psihologije in uporabniške izkušnje (Oddelek za Psihologijo, Filozofske Fakultete). Ekipa UM bo, v tesnem sodelovanju z Univerzitetnim Kliničnim Centrom Maribor, zadolžena za organizacijo in izvedbo Pilota 5 s področja integracije socialnih robotov v nego pacientov v času kirurške obravnave in zbranih digitalnih biomarkerjev v klinično rutino. V Pilotu 2 bo UM prispevala k podpori pacientov v radiološki obravnavi, v Pilotu 6 pa bo znanje in izkušnje pilota 5 aplicirala in preverila v domeni oskrbe in rehabilitacije starejših.
Sodelujoči v projektu