Čeprav je staranje v domačem bivalnem okolju pozitiven cilj, pa predstavlja tudi številne izzive za posameznika, njegove bližnje in družbo, saj lahko posamezniki sčasoma ne zmorejo več zadovoljevati svojih osnovnih potreb, zaradi česar je potrebna oskrba le‐teh. Tehnološki razvoj (npr. internet stvari, umetna inteligenca, podporna robotika) lahko igra pri tem pomembno vlogo, saj spodbuja oblikovanje različnih pristopov k nudenju podpore iz okolice za samostojno in aktivno življenje (angl. ambient or active assisted living; AAL) starejših v okolju, ki ga sami izberejo, in na način, ki ohranja njihovo telesno in duševno zdravje ter splošno kakovost življenja. Kljub velikemu potencialu, ki ga ima sodobna tehnologija, pa starejši na splošno ne sprejemajo sodobnih tehnoloških rešitev, saj so pogosto zasnovane na podlagi že obstoječih tehnologij in njihovih zmožnosti, pri tem pa zanemarjajo dejanske potrebe starajočega prebivalstva.
Temeljni cilj predlaganega projekta je opolnomočiti starejše in jih podpirati pri doseganju višje kakovosti življenja, in sicer preko krepitve njihovih samoregulacijskih mehanizmov in ob pomoči digitalne tehnologije. V predlaganem projektu bomo obravnavali cilj skozi opolnomočenje starejših in podporu pri doseganju višje kakovosti življenja, in sicer preko krepitve njihovih samoregulacijskih mehanizmov in ob pomoči digitalne tehnologije. Uvodoma bomo raziskali potrebe in interese starejših v njihovem vsakdanjem življenju, skupaj z analizo področij, ki bi jih lahko naslovili s pomočjo podpornih tehnologij. Nadalje bomo identificirati želje in pričakovanja starejših glede oblikovanja podporne tehnologije in na podlagi tega razvili integriran dinamični model, ki vključuje različne pristope spreminjanja z zdravjem povezanega vedenja (tj. personalizacijo s pomočjo telemonitoringa, vodenja in igranja), ga preizkusili v pilotni študiji in na podlagi povratnih informacij model prilagodili.
Končni cilj projekta je preučiti kratkoročno in dolgoročno učinkovitost hipotetičnega integriranega modela ter pripraviti izvedljivo, trajnostno in stroškovno učinkovito strategijo implementacije v sodelovanju z različnimi interesnimi skupinami (npr. operaterji mobilnih omrežij, regulatorji).
.
Nothing Found
Sorry, no posts matched your criteria