10. Strateška konferenca Vrednost inovacij v Ljubljani
Mednarodni forum znanstvenoraziskovalnih farmacevtskih družb je deseto leto zapored organiziral strateško konferenco Vrednost inovacij, kjer so iskali odgovore na pereča vprašanja in ponujali uvid v novosti na področju farmacije in zdravstva. Letos so naslovili področje digitalizacije in uporabe podatkov. Napredek na teh področjih namreč pomeni celovitejšo oskrbo bolnikov, na dolgi rok pa v zdravstveni sistem prinaša prihranke in bistveno doprinese k njegovi odpornosti in zmožnosti odziva na krizne situacije. Na konferenci je sodelovalo 16 govorcev, ki so vsak z svojimi predstavitvami predstavili njihov pogled na digitalizacijo in doprinos digitalizacije v samem okolju. Med govorci je bila povabljena tudi fakulteta za elektrotehniko,računalništvo in informatiko – oziroma Laboratorij za digitalno procesiranje signalov DSPLAB, na kateri sta sodelovala dr. Izidor Mlakar in Daniel Hari.
Predstavila sta se z robotko FRIDO, ki je namenjena za pomoč pri oskrbi pacientov in pomoč pri vizitah. V prvem sklopu bo paciente učila dihati in njim kazala enostavne razgibalne vaje. Namen tega je popestritev samega preživljanja pacientov v bolnišnicah, preko katerega bomo raziskovali v prvem delu kako se pacienti odzovejo na robotko FRIDO (ali jo dojemati kot robota, ali jih moti, so prestrašeni itd..). V drugem delu študije bo robotka FRIDA sodelovala pri vizitah, kjer bo na tablici prikazovala osnovne podatke o pacientu (diagnozo, temperaturo itd.). Omeniti je tudi potrebno, da bo robotka ves čas pod nadzorom upravitelja, saj moramo paziti na sam proces, ki se odvija v bolnišnicah (hitre operacije itd.). Poleg tega v sklopu projekta HosmartAI sodelujemo tudi z laboratorijem za robotiko, kateri imajo robota SMILJANA in na njem razvijajo Slam. Slam omogoča da bi se robot lahko gibal sam prosto po prostoru ob predhodnem učenju tega prostora.
Povezava na konferenco
Objava v Delu
Objava na POPTV Video
Objava na POPTV
Humanoidna robota Pomoč bolnikom
Slovenske novice
Maribor24
Siol
Portal Plus
STA
Večer
Svet kapitala
Lokalec
MBReport
Net-TV
Dobro jutro iz Maribora
Robot Frida (POP TV, 24 ur)
Robot ne bo izrinil sester (Slovenske novice, str. 6)
Frida za razbremenitev medicinskega osebja (Delo, str. 4)
Za bolnike bo skrbela robotka (Nedeljski dnevnik, str. 16)
Robot (Radio Slovenija 1, Program A1)
Frida in Smiljan (Radio Slovenija 1, Radijski dnevnik)
Frida in Smiljan bosta pomagala utrujenim zdravstvenim delavcem (Radio Center, Pet pred uro)
V epidemiji preobremenjenim medicinskim sestram bosta na pomoč priskočila robota (Radio 1, novice ob 10. uri)
Pomoč v epidemiji (Radio 1, novice ob 11. uri)
Poimenovali so ga Frida (Radio 1, novice ob 14.30 uri)
Robotka Frida bo pomagala mariborski bolnišnici (Radio Slovenija 2, Val 202)
Robotka Frida za podporo pri bolnišnični oskrbi (Radio Koper, Dopoldanski program)
Na mariborski fakulteti razvijajo robota za podporo pri oskrbi bolnikov v bolnišnicah (Radio City, novice ob 10. uri)
Frida in Smiljan (Radio Maribor, Štajerske miniature)
Frida (Radio Velenje, poročila ob 9.30 uri)
Robot za pomoč v bolnišnici (Radio Capris)
Na pomoč prihajata robota Frida in Smiljan (Radio Antena, novice)
Robot (Radio Gorenc)
Robota Frida in Smiljan (Radio Robin)
Razvijajo robota za podporo pri oskrbi bolnikov (Radio Sora)
Razvijajo robota za podporo pri oskrbi bolnikov (Radio Kranj)
Robotka Frida za bolnišnično oskrbo (Slovenske novice, str. 2)
Podpora pri oskrbi bolnikov (Radio 1, novice ob 6.30 uri)
HosmartAI, evropski projekt, ki ponuja rešitve na podlagi umetne inteligence za zdravstveni sistem
V začetku leta 2021 se je začel projekt HosmartAI v okviru programa Evropske unije Obzorje 2020 (Sporazum o dodelitvi sredstev št. 101016834). Cilj projekta HosmartAI – »Pametni razvoj bolnišnice na osnovi umetne inteligence« je postati najpomembnejši igralec v digitalni preobrazbi evropskega zdravstvenega sektorja, da bo evropski zdravstveni sistem močnejši, učinkovitejši, trajnejši in odpornejši.
Evropski zdravstveni sistem se sooča z izzivi, ki bodo v prihodnje pričakovano večji. Vse večja je potreba po učinkovitejši in izboljšani diagnostiki in zdravljenju, večji učinkovitosti logistike bolnišnic ter podpori v kliničnih postopkih in procesu oskrbe ali zadrževanja starejših doma čim dlje.
Projekt HosmartAI je bil zasnovan tako, da obravnava te izzive in predstavlja prvega ponudnika pri uresničevanju evropske umetne inteligence kot “ekosistema zaupanja in odličnosti”. V ta namen bo projekt HosmartAI zagotovil integracijo digitalnih in robotskih tehnologij v nova zdravstvena okolja in možnost analiziranja njihovih prednosti z zagotavljanjem platforme, kjer bodo ponudniki digitalnih zdravstvenih orodij lahko oblikovali in razvijali rešitve umetne inteligence ter prostor za predstavitev in namestitev rešitev umetne inteligence. Na ta način projekt HosmartAI podpira idejo in načela odgovorne raziskave in inovacije v času trajanja projekta. Uporabljen bo uporabniško usmerjen in interdisciplinaren pristop, ki bo vključeval zainteresirane strani in državljane v to metodologijo za razvoj sistema zdravstvenega varstva, ki je sprejemljiv za končne uporabnike. Za reševanje omenjenih petih zdravstvenih področij bo projekt HosmartAI vključil 8 obsežnih pilotnih raziskav, ki bodo vključevale 3000 bolnikov, 300 zdravstvenih delavcev, 600 zainteresiranih strani, vključno z vodstvenimi zdravstvenimi delavci v petih različnih evropskih regijah (Belgija, Italija, Grčija, Slovenija in Španija), z osredotočenostjo na različne zdravstvene vidike in manifestacije, kot so rak, prebavne motnje, bolezni srca in ožilja, bolezni prsnega koša, nevrološke bolezni, oskrba starejših in nevropsihološka rehabilitacija, zastoj ploda v rasti in nedonošenost.
Poleg tega bosta za spodbujanje vključevanja inovativnih tehnoloških rešitev v okvir projekta HosmartAI in njegove splošne uporabe v novih zdravstvenih ustanovah objavljena dva javna razpisa za akademsko in raziskovalno javnost. Ti javni razpisi bodo skušali privabiti tehnološka zagonska podjetja/MSP za reševanje določenih izzivov projekta HosmartAI ali omogočiti vključitev nove tehnologije v platformo HosmartAI ter razvoj novih pilotnih raziskav, ki uporabljajo tehnologije HosmartAI in iščejo nove načine uporabe in stranke. Konzorcij projekta HosmartAI, ki ga koordinira podjetje INTRASOFT International, sestavlja 24 vodilnih organizacij na področju raziskav, zdravstva, inovacij in poslovanja iz 12 evropskih držav. Konzorcij, ki ga zastopajo univerze in raziskovalni centri (Vrije Universiteit Brussel, Aristotle University of Thessaloniki, ETH Zürich, Univerza v Mariboru, ITCL Centro Tecnológico), MSP (Green Communications, Telematic Medical Applications, ECLEXYS, F6S, PharmEcons, Tera Globus, Ninety-One, EIT Health Germany), združenja (Evropsko združenje bolnišnične in zdravstvene oskrbe, Evropska zveza za medicinsko informatiko), bolnišnice in zdravstveni centri (UKC Maribor, San Camillo IRCCS SRL, Hospital Universitario La Paz, CHU de Liège, Panepistimiako Geniko Nosokomeio Thessalonikis AXEPA, Fundación INTRAS) in velika podjetja (INTRASOFT International, PHILIPS, VIMAR energia positiva) bodo ustvarili podlago za zagotavljanje močnega vpliva.
EVA in ADAM sta prišla pomagati v DSPLAB !
H2020 HosmartAI se je pričel z uvodnim sestankom 9. in 10. februarja 2021.
Projekt H2020 HosmartAI – Hospital Smart development based on AI, (Grant No. 101016834), ki ga koordinira Intrasoft International (INTRA), se je pričel 9. in 10. februarja z uvodnim, ‘’kickoff’’, sestankom. Univerza v Mariboru je nastopila tokrat z izredno multidisciplinarno ekipo pod vodstvom dr. Izidorja Mlakarja iz Laboratorija za Digitalno Procesiranje Signalov (Inštitut za Elektroniko in Telekomunikacije, UM Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko). Ekipo poleg članov DSP laboratorija sestavljajo še člani Laboratorija za Kognitivne Sisteme v Mehatroniki (Inštitut za robotiko, UM Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko) pod vodstvom red. prof. dr. Rika Šafarič in Oddelek za Psihologijo (UM Filozofska Fakulteta) po vodstvom izr. prof. dr. Bojana Musil.