dr. Izidor Mlakar je diplomiral in doktoriral na programu Elektrotehnika na Univerzi v Mariboru v Sloveniji. Trenutno je zaposlen kot znanstveni sodelavec na Fakulteti za elektrotehniko in računalništvo Univerze v Mariboru. Njegovi raziskovalni interesi vključujejo pogovorne agente, analizo in sintezo pogovorne inteligence in obnašanja, koverbalno sinhronizacijo, končni stroji, algoritmi strojnega učenja, globoko učenje, večmodalni dialog, napredni večmodalni vmesniki, internet stvari, pametne zgradbe in pametna mesta.
Trenutno dela in vodi raziskovalni projekt na področju pogovornih modelov za podporna življenjska okolja, ki sta ga financirala EU in Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Slovenije z naslovom
SAIAL (ESRR/MIZŠ-SAIAL). Hkrati vodi tudi aktivnosti UM na EU projektu PERSIST (H2020-SC1-DTH-2019), ki se bo pričel januarja 2020. Skozi raziskovalno delo na področju eZdravja in podrobnih okolij se tesno povezuje z bolnišnico v Mariboru (UKC Maribor) in domovi za starejše DEOS, Dom Danice Vogrinec, Dom Ptuj and specilaiziranimi centri kot sta Center Korak (osebe s pridobljeno možgansko poškodbo) in VDC Polž. V preteklih letih je aktivno sodeloval pri pripravi različnih predlogov EU na področju IKT (poudarek na 5G) in AAL (poudarek na oskrbi, personalizaciji in eZdravju), sodeloval je pri izvedbi EU projektov z naslovom SandS (Social housekeeping through intercommunicating appliances and shared recipes merged in a pervasive web-services infrastructure) in SWEPT (Securing websites through malware detection and attack prevention technologies). Vključen je bil tudi v projekt COST2102, ki je obravnaval več-modalno analizo verbalne in neverbalne komunikacije.